Dragon Bot Festivali ve Hikayesi

Dragon Bot Festivali "Ejderha Teknesi Festivali" ve Hikayesi

Dragon Bot Festivali ve Hikayesi

Kısa bir tanıtım;

Ejderha Teknesi Festivali
Mayıs ayının beşinci günü Çin takvimimiz Ejderha Teknesi Festivali’nin bir festivalidir.

Bu festival, (粽子) Zongzi sarmaladığımız gündür. Yılın bu günü, birçok kişi Zongzi sarar.

Bu Zongzi sezonunda farklı tatlara sahip birçok Zongzi görebilirsiniz.

Ejderha Teknesi Festi

vali’nin kökeni her zaman farklı olmuştur. Bazı insanlar onu 5 Mayıs günü(Çin Ay Takvimine göre) Miluo Nehri’ne gezi yapan vatansever bir şair Qu Yuan’ın anıtı olarak görüyorlar. Bazı insanlar bu festivalin eski zamanlarda dezenfeksiyon ve salgın önleme günü olduğunu söylüyor.

Literatürdeki kayıtlara ve hanedanlar boyunca popüler olan birçok Ejderha Teknesi Festivali geleneğine göre, Mayıs “zehirli ay” ve “kötü ay” olarak kabul edilir. Mayıs’ın beşinci günü dokuz zehirin ilki, bu gün birçok şeytan çıkarma ve dezenfeksiyon yaygınlaştı. Salgın hastalıklardan kaçınmanın özel adetleri arasında (蒲子艾叶) prunus argyi yerleştirilmesi, (雄黄酒) realgar şarabı içmek ve beş vebaya kurban verilmesi yer alır.

Daha sonra Ejderha Teknesi Festivali’nin anlamı değişti. Vatansever ruhunu ve vatansever şair Qu Yuan’ın yüce kişiliğini anmak için Ejderha Teknesi Festivali’nin orijinal niyetini unutmuş ve Qu Yuan’a anılması gerekmeyen ejderha botu ve Zongzi gibi bazı gelenekleri birbirine bağlamıştır.

Artık çoğu insan Ejderha Teknesi Festivali’nin Qu Yuan ile ilgili olduğunu hatırlıyor: Aslında, bazı yeni nesil gençlerin Qu Yuan’ın hikayesi hakkında pek bir etkisi yok. Bildikleri şey, bu köfte festivali, başka bir şey değil.

Ejderha Teknesi Festivali ile ilgili olarak Ejderha Teknesi Yarışı, aslında, Ejderha Teknesi Festivali gelecek değil Ejderha Teknesi Yarışı etkinlikleri her yerde. Şeytan çıkarma ve salgın önlemeden Qu Yuan’ı anmaya kadar, Ejderha Teknesi Festivali’nin önemi çok değişti.

Bugün bu festival bir Çin yemeği festivali haline geldi. Eski darı ve pirinç zongzilarınden günümüzde renkli pirinç zongzilarına kadar. Birçok yerde zongzi kendi yerel mutfak özelliklerini birleştirdi.

Aslında, Dragon Boat Festivali’nin ana geleneği ejderha tekne yarışlarıdır. Ejderha botu yarışı ile ilgili olarak, yazılı kayıt Wu Xun’un Wu Jun tarafından 500 yıl önce yazdığı “Uyumun Devam Etmesi” nde başladı.

Ejderha Teknesi Festivali sırasında Ejderha Teknesi Festivali ve Ejderha Teknesi Yarışı, “teknelerin kitlelerinin birlikte ayrıldığını ve Yuanyuan’ı kurtarmak için Chengyuan’a koştuğunu” söyleniyor.

Bunlar Qu Yuan’ı andırıyor.

Ejderha Teknesi Festivali sırasında her yıl, Çin’in kuzeyinde ve güneyinde ve Nanyang bölgesinde etnik Çinliler, Ejderha Teknesi Yarışı’nı tanıtmak için ejderha botu yarışları düzenlemektedir.

Ejderha Teknesi Festivali Efsanesi
Uzun zaman önce、 Savaşan Devletler döneminde、 Chu Krallığı’nın Qu Yuan adında bir bakanı vardı. Sadece Lisao Jiuge gibi eski eserler yaratma konusunda yetenekli değildi, aynı zamanda ülkeyi seven ve büyük hırsları olan sadık bir bakandı. Sık sık ülkeyi yönetmek için iyi önerilerde bulunurdu. Chu’yu daha güçlü yapmak istiyordu. Chu halkı ona çok saygı duyuyordu. Ne yazık ki Qu Yuan daha sonra iftiraya uğradı ve sürgün yedi. Başkentten atılarak sürgün edildikten sonra ülkeye hizmet edemez oldu. Qu Yuan’ın önerilerini kabul etmediği için Chu Eyaleti’nin Qin Jun tarafından saldırıya uğraması çok uzun sürmedi. Bu haberi duyduktan sonra Qu Yuan,öfkelendi ve kalbi bir bıçak gibiydi ve kararlı bir şekilde başyapıt (* 怀沙) Huai Sha’yı yazdı.,(*Öfkesini dile getirdiği eser)

Kendini Miluo Nehri’ne bıraktı ve şehit oldu.

Bunu duyan vatandaşlar, balıkçılar hepsinin birbiri ardına nehre geldi. Nehir kıyısında onu aramaya başladı. Dirisini bulmadılar. Qu Yuan’ın cesedini kurtarmak için bir tekneler ile sanki bir yarış içerindeymişçesine kürek çekmeye başladılar. Kaç gece kaç gün bulamadılar. Qu Yuan’ın vücudunun nehirdeki balık ve karides tarafından zarar görmesini önlemek için nehre zongzi ve yumurta bıraktılar.  Balık ve karideslerin doyduktan sonra Qu Yuan’ın vücudunu ısırmayı durduracaklarını umuyorlardı.

Daha sonra insanlar, Qu Yuan’ın Mayıs ayının beşinci gününde Ejderha Teknesi Festivali olarak belirlediler. İnsanlar, Qu Yuan’ı anmak için zongzi yaptılar ve ejderha tekneleriyle kürek çektiler. Qu Yuan, ülkeyi ve insanları çok seven birisiydi.

Bu yüzden kutlama mesajlarında 端午节快乐 ( dragon teknesi festivali kutlu olsun ) demek doğru sayılmamaktadır.Çünkü bugün bir anma günü.Bu yüzden 端午安康 (Ejderha Teknesi Festivali huzurlu ve sağlıklı geçsin )demek daha doğrudur.

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
2
sad
0
wow
0