HSK Online Sınav Sistemi ve Sorunlar

HSK Online Sınav Sistemi ve Sorunlar

HSK Online Sınav Sistemi ve Sorunlar

Güzel İnsan Merhaba!

Online yapılan bu sınavda kullanılan sistem Çin’in yapmış olduğu bir yazılım üzerinden sınav oluyorsun. Büyük ihtimal sorumlu hoca yine söylemeyi unutacak ben sana şunları söyleyeyim.

  • Sınavdan önce sistemi anlayabilmen için sana yüklemen gerekn sistem içerisinde denem yapma hakkı veriyorlar.
  • Sorumlu kişi senin sınav kaydını yaptı mı diye kendisine sınavdan 5/10 gün öncesiden mail veya mesaj at. HER SINAVDA 1 KİŞİ MUTLAKA UNUTULUYOR. (mahkemeye bile verebilirsin ki mahkeme seni haklı bulur)
  • Sınav esnasında doğru bildiğini yap. Hoca büyük ihtimal sistemi bilmiyor olacak yine.Diğer katılan arkadaşlara sor. Çünkü içlerinden mutlaka birisi katılmış olacak sınava ve sistemi daha iyi biliyor olacak.
  • Sınav esnasında bir sorunla karşılaşırsan sorumlu hocaya çok ümit bağlama. İnşallah sorunsuz geçer.
  • Konuşma sınavında hazırlanman gereken sürede kağıda notalman yasak. Ekran üzerinde sana bir yer hazırlanmış olacak oradan klavye üzeirnden hanzı ya da pinyin yazıp daha sonra okuyabilirsin ama hanzıyı bile tek tek yazdırıyor sistem yani çok zaman kaybedebilirsin. Benden tavsiye sadece konu başlıklarını yaz yeter. Detaya inme.
  • Mikrofonun açık olduğundan emin ol yoksa geçersiz sayılacak.
  • Herşeyi zamanında yap. Kontrollerini zamanında yap Çünkü süre tam zamanında başlıyor ve geç kalırsan soru kaçırırsın. Zaten o zaman da stresten herşey bitiyor.
  • Sistem hakkında ön bilgilendirme fazla bekleme. Ha belki bu şikayetleri göz önünden bulundurup bu sefer daha özenli hareket ederler.
  • Sistemi açtığın anda arka planda çalışan tüm azılımlar kapatılıyor yani kopya çekemezsin. (zzom, teamveawer gibi programlar ile)
  • Sorun yaşarsan kaoshi@chinesetest.cn adresine şikayetini ingilizce ve çince şekilde yazarak sınav giriş belgenle beraber gönderebilirsin. Bu mail adresi uluslararası sınav komisyonunun adresi. Emin ol dikkate alıyorlar ve hemen sorumlu kurumla iletişime geçiyorlar. Telafi sınavı gibi durumlar oluyor.

Son olan online sınavda sorun yaşayan öğrencilerden derlenmiş yorumlardır (hiçbir şekilde başka kişi ve kurumlarca isim verilerek paylaşımayacaktır):

1-Herkes için öncelikli sorun Okan üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü’nün sistemi bilmediği için bizi yonlendirmemesi ve sınav anında sistemi çözmeye çalışmak ve bunun heyecaniyla sınava odaklanamamak en büyük sorunlardan birsiydi. Sınav gözetmeni de hiçbir şekilde sisteme hakim değildi. Öğrencilerden de yönlendirme gelmese tamamen batacaktı sınav.

2-Sistemde klavye sorunu vardı çince hanzilari yazmak çok zorladı bu da bizim süremizden epey yedi.
Sadece sistemi çözmekte zaman harcadım ve stres oldum sistemsel bir sıkıntı benim, hskk de klavye oldu.Okan’ın b.k yemesi yüzünden. Hskde çok heyecanlıydim her bölüm sürprizdi yani.

 

3-Ama şöyle şeyler oldu mesela;

Biz hskye gircek xuhao(ticket no) var ya ilk ulkenden sonra söylediğin soru, onu önceden elimize verirlerdi baka baka okurduk online sınavda. sınava 30 dk kala hala Çin’den haber bekliyorduk kimse o numarasını bilmiyordu sınava 30 dk kalaa!Ve o xuhaonin 17 hanesini yani tamamını söylememiz istediler haliyle süre yetmedi cümle tekrarı sorusnu bant kaydı açıklarken ben hala xuhaonun son 3 hanesini mikrafona yapışmış bir şekilde okudum ve acaba bant kaydı ile aynı anda konuştuğum için sesim duyulmusmudur acaba numaramı net duydular mı eğer duymadılarsa sınavım geçersiz sayılır mı düşüncesi beni yedi bitirdi o on gün.

4-benim değil ama bir çocuğun kamerası asla açılmadı HSK ve hskk de aynı kişi bu o çocuğa şey dediler sınav bitsin herkes çıkabilir sen kal senin sınavında problem var ne yaptıysa çocuk açamadı kamerayı Muhtemelen geçersiz sayıldı ama bilmiyorum noldu.

5-Deneme sınavı varmış sınavdan 24 saat önce sistem kapanmış. Biz kapanınca öğrendik eğer bize deneme sınavı var deselerdi çoğu aksilik yaşanmazdı.Sistemi az buçuk bilerek girerdik.Hepsi herşey okan’ın suçu.Stresten mahvoldum sınavda kim bilir kaç soru kacirdim.

 

6- Diğerlerini bilmiyorum ama ben çok heyecanlandım ve ilk defa sınava giriyordum. Hoca bize hiç güven vermiyordu çünkü sistemi bilmediğini farkettim. Yani Sonraki sınava girecek olan varsa gözetmen hocadan hiç bir şey beklemeyin. Siz bile ondan daha çok şey biliyorsunuzdur. İlk sınavımdı ve berbat geçti. Büyük ihtimal normal sınav olana kadar bi daha girmem.

 

7- Verdiğim paraya mı yanayım yoksa geçen zamana mı? Gerçekten sorum lu hoca hiçbir şekilde ilgili değildi. Mesela birisinin sınav kaydını hiç yapmamış bile. Bir de çok pişkin bir şekilde malesef diyor. Enstitüye suç atmıyorum ama kesinlikle bi el atması gerek. İşini düzgün yapmalılar. O kadar para veriyoruz. Hem de euro yani.

 

8- Konuşma sınavı kısmı resmen rezalet. Kimisi mikrofonu nasıl açacağını soruyor ama cevap yok. Gözetmen hocadan daha çok şey biliyorduk kesinlikle. İnsan sorumlu olduğu şeye hiç açıp bakmaz mı ya? Hiç bir şekilde ne bilgilendirme ne başka bir şey. Bir de galiba sınav öncesinde sistem üzerinde deneme yapılabiliyormuş ama bizim sınavdan sonra haberimiz oldu. Başka bir sınav merkesi olsa kesinlikle orada sınava girerdim.

 

9- HSK ve HSKK toplamda hazırlık süreciyle beraber 4 saatlik bir zaman aldı ve eminim ki herkesin hayatından 4 ay gitti.

 

10- Sistem Çinin yapmış olduğu bir sistem ve çok güzel bence ama sorumlu sınav merkezi kanalizasyon gibi yaptı ortalığı. Ya sen sorumlu hocasın nasıl haberin olmaz sistemden. Bir de para alıyorsun bundan dolayı. Yazık ya gerçekten.

Benden sana tavsiye sistem deneme verdiği zaman iyice bir kurcala.

 

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0