Burs Kazanma İhtimalini Arttır!

Bildiğin üzere birçok burs programı var ama bunlardan en çok ve en kolay olan 2 tane var:  Konfüçyüs bursu ve Hükümet bursu

Burs Kazanma İhtimalini Arttır!

Dostum güzel insan naber?

Bayağıdır yoktum.

Dediler kral öldü. Şimdi haber salın, kral geri döndü.

KROCA BİR CÜMLE DE SÖYLEDİĞİMİZE GÖRE KONUYA BAŞLAYABİLİRİZ.

Bildiğin üzere birçok burs programı var ama bunlardan en çok ve en kolay olan 2 tane var: 

Konfüçyüs bursu ve Hükümet bursu

Bak şimdi bu ikisi arasından da en kolay olanı konfüçyüs bursu. Bu sadece dil bölümü veya dil kursu okumak isteyenler için . ha eğersen diyosan ki uluslararası bişeyler okuyacam, hukuk, tıp okuyacam işte o zaman hükümet bursuna başvurman gerek. Detaylarını anlatmayacam çünkü başka yazılarda uzun uzun yazdım. arama kısmına burs çeşidini yaz bulursun.

Şimdi bunlara başvuu yaparken seni öne geçirecek bir şey söyleyeyim . ki bunları kafamdan uydurmuyorum. başvuru merkezindeki memurlar söyledi.

Bu konfuüçyüs merkezleri etkinlikler yapıyor. Ya da kurumlar okullar ile anlaşmalı (ÜCRETSİZ)  etkinlikler yapıyor. Hah işte onlara kayıt yaptır. Mesela ne oluyor: Çin seramiği, Çin rsim sanatı, çin sporu, çince dili.... bu konular üzerine genelde 1-2 haftalık ücretsiz kültür ve dil etkinlikleri yapılıyor. Bunlara katıl. Zaten ücretsiz.  

TABİ ŞUAN HER ŞEY ONLİNE OLUYOR. KÜLTÜR TANITIMLARI ZATEN HEP ONLİNE OLUYOR

Bunlara katıldıktan sonra sana mail üzerinden katılım sertifkası veriyor. İşte onları al başvuru belgelerin arasına koy. Online başvuru da bunları yükleyeceğin yer yok ama yazı olarak yazabiliyorsun ya da yabancı öğrenci ofisine bunları ayrıyeten mail çekebilirsin. 

Peki niye etkiliyor?

Şimdi sen her ne kadar başvuru yaparken " ben çini seviyom , kültürünü seviyom, Allah belamı versin ki kültür tarih felsefe çok seviyom" diye yazsan da kimse umursamıyor. hahahah Çünkü bu taktik yemez. Yıllardır hep aynı şeyler. 

Sen ne yapacan peki ? Kültür tanıtımları olsun, etkinlikler olsun onlarda yer alacan ve gösterecen ki adamlar inansın. yoksa olay şuna dönüyor: " Madem o kadar kültüre falan düşkünsün biz sizin ülkenizde o kadar etkinlikler düzenledik niye birine bile katılmadın lan ?" diyebilir ve bence haklı çıkar. 

işte bu yüzden bu etkinlere kayıt yaptır. Online ise aç yayını sesi kıs kenara koy. ekran açmana gerek kalmaz. Günün sonunda da sertifikanı alırsın. Misssss

Bak vallahi çok etkiliyor bunlar. Adam kısacası diyo ki " sen beni önemseyip etkinliklerime katılıyorsun ben de seni önemseyip başvuru da seni diğerleine göre daha çok önemserim" Puanın diğerlerine düşük de olsa seni öne taşır bu.

Ha tabi başka şeyler de var:

yaş ( iisans için 18- 22 yaş arası çok önemli sınır 25, 1 yıllık kurs için 45 yaşına kadar sorun yok tabi ne kadar erken o kadar iyi, yüksek lisans için  25- 30 yaş arası çok iyi ama sınır 35 yaş)

sınav puanı (baraj 210 , ne kadar yüksek o kadar iy)

sınav seviyesi (ne kadar yüksek o kadar iyi: 1 yıllık kurs  için HSK4, lisans için HSK4 [dil bölümü dışındaki bölümler için HSK5], yüksek lisans için HSK5)

Sertifikalar 

Kısacası şu etkinliklere katıl kızım / oğlum. 

Tepkiniz Nedir?

like
2
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
5