ONLİNE ÇİNCE TESTİNİN ARTIRILMASINA İLİŞKİN BİLDİRİ 

ONLİNE ÇİNCE TESTİNİN ARTIRILMASINA İLİŞKİN BİLDİRİ 

ÇİN DIŞINDAKİ ÜLKELERDE EVDE İNTERNET TESTİNİN ARTIRILMASINA İLİŞKİN BİLDİRİ 

Çince Yeterlik Testi, ana dili Çince olmayanlar için uluslararası standartlaştırılmış bir Çince yeterlilik testidir ve Çince öğrenenler için bilimsel ve etkili Çince yeterlilik sertifikaları sağlar. Salgından etkilenenler için Çince evde çevrimiçi testi Nisan 2020'de başlatıldı ve bu da adayların yurtdışında eğitim, mezuniyet ve planlandığı gibi iş aramalarını kolaylaştırdı. Şimdiye kadar, 100.000'den fazla insan katıldı ve hayatın her kesiminden oybirliğiyle övgü aldı. Çinli öğrencilerin salgın sırasında HSK (yazılı ve sözlü test), YCT, BCT ve diğer Çince test serilerine katılma ihtiyaçlarını daha da karşılamak için araştırmalara karar verildi.

2022 yılının ilk yarısında 27 Şubat, 12 Mart, 23 Nisan ve 25 Haziran olmak üzere dört sınav tarihi ekleneceği ve yurt dışında ev online sınav hizmetlerinin açılacağı belirlendi. İlgili hususlar aşağıdaki şekilde bildirilir:

 

Evde çevrimiçi sınava girenler:

    1.Sınava girenler, yerinde HSK, HSK Sözlü Sınav, YCT ve BCT 'nin henüz devam etmediği ülkelerde ikamet etmelidir.

  1. Adaylar, kayıt işlemini tamamlamak için ülkelerindeki veya bölgelerindeki test merkezine başvurmalıdır. Sınav merkezi bilgileri için lütfen Çin sınav hizmeti web sitesi www.chinesetest.cn'ye giriş yapın ve küresel sınav merkezi bilgilerini sorgulayın.

 

 

Kayıttan önce lütfen sisteminizin ve ortamınızın test gereksinimlerini karşıladığından emin olun.

 

Sınava girenlerin bir bilgisayar ve cep telefonu/tablet hazırlamaları gerekmektedir. Cevapları yazmak için bilgisayar, testi gözetlemek için cep telefonu/tablet kullanılacaktır.

  1. Windows 7/10 çalıştıran bir bilgisayar.

     (1) Mac OS işletim sistemleri desteklenmez ve Mac bilgisayarlar/dizüstü bilgisayarlar önerilmez.

     (2) Ekran çözünürlüğü 1366*768 ve üzeri olmalıdır.

     (3) Yüksek çözünürlüklü PC kamera (dahili veya harici; 300.000 piksel veya üzeri); net görüntüler sağlamak için oda iyi aydınlatılmalıdır.

     (4) Cihaz, sesin net olduğu ve ses yalıtım etkisinin iyi olduğu kablolu kulaklıkla donatılmalıdır. HSK konuşma testi için kulaklık, net ses çalma, iyi ses yalıtımı ve alım etkisi olan bir mikrofonla donatılmalıdır.

Not: Testin kendisi cep telefonu, tablet vb. mobil cihazlarda yapılamaz. Test sırasında Bluetooth cihazları, USB sürücüler ve kablosuz alıcılar gibi harici USB depolama cihazlarının kullanılmasına izin verilmez.

 

  1. Kameralı cep telefonu: Test merkezinin talimatına göre gözetleme yazılımı telefona indirilmelidir.

          (1) Sınav katılımcısı, sınav başlamadan bir saat önce, cep telefonunu bir metre arkasına ve gözetmenin hem bilgisayar ekranını hem de sınav katılımcısını görebilmesi için hafifçe sola veya sağa yerleştirerek belirlenen toplantı odasına girmelidir. .

         (2) Gözetmen, gözetleme yazılımı aracılığıyla test ortamının 360 derecelik bir denetimini üstlenecektir.

         (3) Test katılımcısı, mobil cihazları WiFi bağlıyken uçuş moduna geçirmelidir.

         (4) Testin tam süresi boyunca normal çalışmasını sağlamak için cep telefonu tam olarak şarj edilmelidir.

 

 

  1. Ağ bant genişliği 20M ve hızı 150KB/sn veya üzerinde olmalıdır. Test sırasında lütfen alakasız diğer uygulamaları kapatın ve teste girmek için doğrudan bağlantı ağını kullanın.

 

 

  1. Herhangi bir rahatsızlık olmaması için test kapalı, ayrı bir odada yapılmalıdır. Park, internet kafe, restoran vb. açık ortamlarda test yapılmamalıdır. Test için kullanılacak tüm donanım ve ekipmanlar, masanın üzerine kolayca görülebilecek şekilde yerleştirilmelidir. Bu, test için kullanılmayan hiçbir öğeyi içermemelidir. Test sırasında test odasına başka kimse giremez. Sınava giren kişinin bu düzenlemelerden herhangi birini ihlal ettiği görülürse, sınav sonucu geçersiz sayılacaktır.

 

  1. Sınır ötesi kayıtlara izin verilmez ve puanın geçersiz olmasına neden olur. Örneğin, çevrimiçi sınava ABD'de bir sınav merkezine kaydolan sınav katılımcıları, sınav günü ABD'de olmalıdır.

 

6.Belirli ülkelerden sınava girenlerin hem HSK hem de HSK Sözlü Sınavına girmeleri gerekmektedir. İlgili seviye aşağıdaki gibidir:

    HSK seviye 3, birincil sözlü teste karşılık gelir

    HSK seviye 4, orta seviye sözlü teste karşılık gelir

    HSK seviye 5 ve 6, gelişmiş sözlü teste karşılık gelir

  

7.Lütfen test kaydından önce yukarıdaki tüm koşulları karşılayıp karşılamadığınızı teyit ettiğinizden emin olun. Kayıt ve ödeme yapıldıktan sonra test ortamı, ekipman ve diğer koşulların yukarıdaki gibi yetersiz veya uygunsuz bulunması durumunda test hizmet bedeli iade edilmez.

      (1) Test sorularının kağıda ve/veya başka bir şekilde kaydedilmesi yasaktır.

     (2) Sınav merkezleri, sınavın güvenli bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla isim, fotoğraf veya diğer bilgiler gibi bazı kişisel bilgileri veya belgeleri isteyebilir ve sınavın ses ve görüntü kaydını alabilir.

Bu tür kişisel bilgileri yalnızca yasaların izin verdiği ölçüde saklayacağız (yerel sunucular) ve kullanacağız.

1.Çevrimiçi kaydolmak için www.chinesetest.cn adresini ziyaret edin. Sınava girecek adayların kayıt olurken kendi ülkelerinde online sınav hizmeti veren sınav merkezlerine kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Kayıttan önce, ilgili bilgiler için lütfen merkezle iletişime geçin.

 

 

2.Test tarihi ve son kayıt tarihi

Test kategorisi

(Evde çevrimiçi test)

Test Tarihi

Son Başvuru Tarihi

(Tüm sınav türleri)

HSK, HSKK,

YCT, BCT

27 Şubat

13 Şubat

12 Mart

26 Şubat

23 Nisan

9 Nisan

25 Haziran

11 Haziran

 

3.    1 Ocak 2022'den itibaren çevrimiçi sınav hizmet ücretlerinde aşağıdaki düzenlemeler yapılacaktır:

(1) HSK, HSK sözlü testi, YCT, BCT ve diğer çevrimiçi testler için hizmet ücreti, yerel düzenli Çin test hizmet ücreti bazında %30 oranında artacak ve test merkezinin oranı değişmeden kalacaktır.

(2) HSK seviye 3-6 ve sözlü sınavın birleştirilerek çevrimiçi sınavın yapıldığı sınav merkezlerine ayrıcalıklı muamele uygulanacaktır: Kombine seviye sınavı hizmet bedeli orijinal yazılı sınav + sözlü sınav hizmet bedeli olarak uygulanacaktır, artık artmayacaktır.

 

4.Test formu

Test katılımcıları, kişisel bilgisayarları aracılığıyla çevrimiçi test sisteminin istemci tarafındaki terminaline giriş yapmalıdır. Sınava girenlerin kaydolduğu sınav merkezlerinin sınav gözetmenleri, sınav boyunca uzaktan gerçek zamanlı gözetleme yapacaktır.

 

5.Giriş belgesini ve sonuçlarını test edin

Sınava girenler, HSK YCT, BCT'nin sınav tarihinden 10 gün sonra sınav sonucu hakkında bilgi almak için www.chinesetest.cn üzerinden giriş yapmak için sınav giriş biletindeki bilgileri kullanabilirler; HSK Sözlü Sınavı sınav tarihinden 25 gün sonra (tatil olması durumunda ertelenir). Sınava girenler ayrıca Puan Raporu hizmetini uygulayarak bireylere veya kurumlara dağıtılmak üzere basılı sertifika başvurusunda bulunabilirler.

6.İletişim

Her test merkezi, çevrimiçi testi çok ciddiye alacaktır. Herhangi bir sorunuz varsa lütfen CTI ile iletişime geçin.

 

Telefon:

  +86-010-59307672/ +86-010-59307610

  E-posta:

Test katılımcıları için: kaoshi@chinesetest.cn

Test merkezleri için: kaowu@chinesetest.cn

Kaynak: 汉考国际CTI

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
1
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0