Çince Tercüman Maaşları-2022

Çince Tercüman Maaşları

Çince Tercüman Maaşları-2022

Buraya tercüman olarak yazdım ama genel olarak her meslek alanından bahsetmeye çalışacağım. Ha bu arada bu bahsedeceğim de minumum HSK5  seviyesi içn geçerli. 

Mesela Ankarada bir fabrika var.(isim vermek olmaz) Burada konteynerda kalyorsun. Kadın tecüman arkadaşlar için pek tavsiye etmiyorum çünkü ağır bir ortam ve konteyner yani. En yakın yerleşim yerine araçla gidiyorsun. Ha güzel yanı Çinlilere çıkan yemeklerden Çinli olmadığın halde yiyebiliyorsun çünkü tercümansın. :)))  Burada aylık +10.000TL alırsın. Tecrübene göre bu belki 15.000 TL ye çıkar. 

Onun dışında Adanada bir şantiye var. Yenş elektrik fabrikası kuruluyor. En yakın yerleşim yeri 15 km falan. Maaşı ne kadar? +9000 TL. Yine konteyner da kalıyorsun falan....

Mesela Xiaomi Disptritörü olan bir şirkette başladın diyelim ve sıfır tecrüben var min. 7.000 TL ile başlarsın işe . Tecrüben varsa başlangıç fiyatı 8.000 TL-10.000 TL arasında başlarsın. Tabi normal ofis çalışanından bahsediyorum. Tabi eğer belli bir kademe de işe başlayacaksan ona göre fiyat değişir. Bunun sınırı yok.

Eğer Xiaominin direkt kendi şirketinde başlarsan o zaman aylık 1000-1200 EURO arası alırsın. Tabi tecrüben olacak , tecrübesi olmayanı almazlar zaten büyük şirkete.

Mesela Huawei de başladın diyelim normal ofis çalışanı olarak 8000 TL alırsın minumumda. Burada da yine tecrümen min. ve sadece HSK5 olayın var . Tabi tecrüben olursa falan daha da artıyor otomatik olarak.

Onun dışında emlak şirketleri var. Pek tavsiy etmiyorum. Çünkü maaş+ prim şeklinde çalışıyorlar. Maaş düşük 5000-6000 falan. Sen daire satacan da prim alacan... Ha satarsan primi güzel çünkü alınan daireler 250.000 dolar min.  yılda 2-3 yane satabilirsen ayık maaş 10.000-12.000 arası oluyor. Ama unutulan bir şey var. ÇİNLİLER SADECE ÇİNLİLERE GÜVENİR. AŞIRI MİLLİYETÇİLER. KAZIKLANACAKSA BİLE ÇİNLİDEN KAZIKLANMYI TERCİH EDERLER. Bu yüzden eğer şirketin sahibi Çinli değilse pek tavsiye etmiyorum.

Bir de ne var normal Tercüman ücretleri. Mesela bir gayrimenkul şirketinde sadece tercüme işi yaptığını varsayalım.ki var böyleleri. Oralarda da belli sabit bir maaşın oluyor. 8.000-10.000 arası. Bunun dışında bir de şirketin noter işleri oluyor eğer iyi bir noterden de yemin alırsan hem şirketten hem de yaptığın noter işlemlerinden paranı alısın. Çünkü orada senin imza hakkın var. Böyle olunca iş yoğunluğuna göre aylık 15.000 TL ye çıkarsın.

Kısacası eğer sıfır tecrüben varsa min. 7000 ile başla. Eğer biraz tecrüben varsa 10.000 altına düşme.

Ha şu da var pandemiden ötürü Kimse çine gidemediği için kalilfiyeli elaman yetişmiyor. Çince bilen ihtiyacı daha çok arttı ama 3 senedir kimse gidemediği için kalifiyeli Çinceci yetişmiyor. Bu da otomatik olarak Çinceci piyasasının maaşını arttırıyor. Çünkü kişi sayısı az. 

Maaş teklifi yaparken Piyasayı düşürmemeye çalış. Kendi emeklerine ve diğer meslektaşlarına saygın olsun. Ama var öyle piyasayı düşürenler. İşi yarı fiyatına yapanlar falan....  

Ama şu da var Türkiyedeki genel durum , işverenler der ki : az para alsın ama çok çalışsın. Burada ne yaparsan yap memnun edemezsin ki bütün iş verenleröyle zaten sadece buraya özel bir durum değil yani. YOK YAAAA!!!

Neyse ben yine yükseldim....

 

Tepkiniz Nedir?

like
12
dislike
1
love
1
funny
2
angry
0
sad
6
wow
3