Çince Klavye Kullanımı

Çince Klavye Kullanımı

Çince Klavye ve Pinyin İle Çince Nasıl Yazılır?

Çince klavye nasıl aktif hale getirilir?

Windows yüklü bilgisayarlar için çok basit.

Aha bu sırayı takip et: 

Ayarlar — Zaman ve Dil — Bölge ve Dil — Dil Ekle — Çince(Basitleştirilmiş)

Basitleştirilmiş olanı seçeceksin dikkat et.  

Bilgisayarın eski ise yada windows ile beni uğraştırma diyorsan Çinlilerinde kullandığı bir program var: Sogou  

İçinde bir çok varyasyon var. Çince olduğu için belki anlamayabilirsin ama normal yükle yeter. Ama şu var ki saçma salak reklamlar falan karşına çıkarmaması için kurulum aşamasında öyle herşeyi işaretleme. 

Akıllı telefonlar için de aynı kural geçerli. iPhone ve yeni Android telefonlarda Çince klavye genel olarak yüklü. Tek yapılması gereken klavyeler kısmında Çince klavyeyi seçmek. Bunda Çİnce (Basitleştirilmiş) ya damandarince oalrak karşına çıkar.  Klavye olarak da *(QWERT) olanı ve *El ile yazma olanı seçmeyi de unutma!  Çünkü bazen karakterin nasıl okunduğunu değil nasıl yazıldığını hatırlayacaksın ya da bir yerde gördüğün bir karakterin anlamını öğrenmek istediğinde yazman gerekecek bulman için.

Pinyin ile Çince karakterler nasıl yazılır?

Mesela Çince’de “ni” olarak yazılan bir karakteri yazmak istiyoruz. Klavyede bunu tuşladıktan sonra  “ni” olarak yazılan Çince karakterleri görüyoruz. Aşağıdaki resimde "ni" için verilen alternatifleri görebilirsiniz. Her bilgisayarda verilen alternatifler farklı olabilir.

Rakamların sağındaki karakterlerin tamamı latin harfleriyle "ni" olarak yazılıyor. Bunlar klavyenin bize tavsiye ettiği, bir nevi “bunu mu demek istediniz?” diye sorduğu ilk dokuz karakter ve bu karakterlerin hepsinin anlamı birbirlerinden farklı. Telefondaki T9 ile aynı işlem aslında.

Eğer aradığımız karakter bunlardan biri ise ne mutlu bize. Karakterin solunda bulunan rakama basarak karakteri yazabiliriz. “Space” tuşuna basarsak seçili kutu içindeki karakteri yazmış oluruz. 

Peki ya 2. veya 3. kutudakiysene olacak? İşte o zaman ya aşağı yukarı tuşları ile ilerleyip space tuşuna basarsın ya da seçmek istediğin karakterin yanında hangi numara yazıyorsa ona basarsın.

Olur da bu karakterler içinde bizim ihtiyacımız olan karakter yoksa sağ yönü gösteren oka basarak bir sonraki dokuz seçeneği görebiliriz.

Aradığımız karakter hala daha görünmüyorsa oka bir kez daha basıp diğer seçeneklere bakmamız gerekiyor. Bu işlem yazmak istediğimiz karakteri bulana kadar böyle devam ediyor.

Klavyenin bize önerdiği karakterler genel olarak daha önceden yazdığımız veya Çince’de çok kullanılan karakterler olduğundan ilk 14 seçenek arasında istenilen karakteri bulma ihtimalimiz yüksek

Çince Karakterler Daha Hızlı Nasıl Yazılır?

Yukarıda bahsettiğim yöntem birçok kişi için çok zaman alacak bir yöntem gibi görünebilir. Hatta Çince’ye yeni başlayanlara “uğraşılır mı o kadar tuşlamakla ve seçmekle” benzeri cümleler de söyletebilir. Ama alıştıktan ve pinyin yöntemine hakim olduktan sonra daha hızlı yazmak mümkün.

Diyelim ki beş altı karakterden oluşan bir cümle yazmak istiyoruz. Yapmamız gereken pinyin ile bütün karakterleri hızlı bir şekilde yazmak.

Eğer bütün harfleri hatasız bir şekilde tuşlarsak , klavyenin bize önerdiği cümlenin %90 oranında doğru cümle olduğunu göreceğiz. Doğru cümleyi gördükten sonra “space” tuşuna basarak yazmaya devam edebiliriz.

Mesela:

Bilgisayarda Elle Çince Nasıl Yazılır?

Bilgisayarda Çince karakterleri sadece klavyedeki tuşlara basmakla da yazmıyoruz. Karakterleri elle yazabilenler için de seçenekler var ama Çince’ye yeni başlamış kimseye bu yöntemi önermem. Çünkü bu yöntem için Çince vuruş sırasını iyi bilmek gerekiyor. sıralmada saçma bir parmak değmesi bile karakterlerin yazımını imkansız hale getirebiliyor. Çinliler bile bunu yapmıyor sen niye yapasın. Ya ses kaydı at ya da normal klavye de yaz. yorma kendini. Ha atraksiyon heyecan arıyorsan yap da gör belanı.

Konuşarak Çince Nasıl Yazılır?

Bu şekilde yazmak çok hızlı olsa da,  uygulamalar Çinli Çincesi’ne programlı olduğu için Çinli olmayanların konuştuğu Çince’yi anlamakta çok güçlük çekiyor. Sonra vay efendim benim çincem nededn kötü diye ağlama. bu o değil.

Çince karakterterlerin klavyede yazımı zormuş gibi görünse de çok kolay ve eğlenceli. Tabi ki çok da hızlı yazılabiliyor.

Klavyeler Arası Geçiş Nasıl Yapılır?

Bunun için kısayol :"Alt+Shift" tuş kombinasyonudur.

Eğer Çince diline geçtikten sonra bir daha "Shift" tuşuna basarsanız sadece pinyin yazacaktır. Eğer dikkat ederseniz sağ alt tarafta ikonun değiştiğini de göreblirsiniz.

HANZI

PİNYİN

Tepkiniz Nedir?

like
6
dislike
1
love
5
funny
1
angry
2
sad
4
wow
3