Çinliler ile arkadaşlık kurmak isteyeler için önemli notlar

Çinliler ile arkadaşlık kurmak isteyeler için önemli notlar

Çince öğrenmek isteyen bir çok arkadaş Çinli arkadaş edinmede sorun yaşıyor.

Öncelikle şunu bilmen gerek Çinliler her zaman biraz çekimserdir ve ilk adımı senin atıp ”Merhaba ” demen gerek.Ama sapıkça bir yaklaşım yaparsan hiç bir şansın yok.

Dilini geliştirmek istiyorsan gidip ona ” Merhaba ben Çince öğrenmeye çalışıyorum sizinle Çince konuşabilir miyim? ”dersen emin ol %70 olumlu cevap alacaksındır.


Ve tabi ki mutlaka telefonuna WECHAT programını indir ve karşılıklı iletişimde bu programı kullanman gerek.
Gezmeyi çok seven Çinliler ,eğer onları güzel yerlere götürür ve beraber farklı deneyimler yaşarsanız sizinle olan arkadaşlıkları daha da çok pekişecektir. Türkiye’nin geleneksel yemeklerini tatmayı, Türk geleneklerini tecrübe etmeyi severler. Bir köy gezisi de yapabilirsiniz.

Peki ilk olarak nasıl mı bulacaksın Çinli bir arkadaş.Çoğu Türkçe dil bölümü okuyan Çinli arkadaşlar İnstagram kullanıyor.Öncelikle Çin’de hangi üniversitelerde Çince bölüm olduğunu bulman gerek (Guangzhou Yabancı Diller Üniversitesi, Xian Yabancı Diller Üniversitesi, Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi , Zhejiang Normal Üniversitesi ).Sonra da bu taglari araştırıp oradan Çinli arkadaş bulabilirsin.Zaten o Çinli de Türkçe öğrenmek için bir dil partneri arıyor olacaktır.Bu şekilde arkadaşlık kurman daha da kolaylaşacaktır.

Yüz yüze ilk buluşmada geç kalma ,hiçbir insan beklemeyi sevmez . Belki bir kafeye gidebilir ,eğer biraz Türkçe biliyorsa  tek perdeli bir tiyatro oyununa gidebilirsiniz, ya da tarihi yerleri gezebilirsiniz belki sanat müzeleri de olabilir. Klasik turist muamelesi yapmayın.

Eğer size küserlerse güzel bir yemek ve samimi bir özür ile kendinizi affettirebilirsiniz.Aslında Hongbao denen wechat kırmızı paketlerinden 520 yuan kendisine atmanız daha iyi olur fakat Türkiye’de maalesef wechat cüzdan açamıyorsunuz.neden mi 520 çünkü anlamı seni seviyorum demek.

Her şeyden önce karşılıklı saygı unutulmamalı.

Tepkiniz Nedir?

like
2
dislike
2
love
3
funny
2
angry
0
sad
1
wow
0